به گزارش روابط عمومی فرمانداری میاندوآب؛ معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی، مدیر ساخت و توسعه زیربنا های حمل و نقل جاده ای منطقه 5 کشور و فرماندار شهرستان میاندوآب از پروژه ی جاده میاندوآب به سرچم بازدید کرده و مشکلات این پروژه ی عظیم را بررسی نمودند.
معاون هماهنگی امورعمرانی استانداردر جریان بازدید از روند اجرای پروژه احداث بزرگراه میاندوآب به میانه که با حضور مدیرکل ساخت و توسعه راه های شمالغرب کشور انجام شد گفت: این پروژه به دلیل اتصال جنوب استان و کریدورغرب به شمال کشورو نقش آن در افزایش ظرفیت ترانزیت کالا و کاهش مسافت با بازارهای داخلی از درجه اهمیت بسیاری برخوردار بوده که با مساعدت استاندار محترم کمک به رفع مشکلات پروژه و سرعت دادن به تکمیل قطعات باقی مانده تا کیلومتر 65 از این محوردر دستور کار قرار گرفته است.
تقی کهوریان افزود: توسعه راههای ارتباطی و تکمیل پروژه های نیمه تمام راهسازی استان به عنوان محرک های توسعه از اولویت های استان، تاثیرگذاردر رونق اقتصادی و عمرانی در سند توسعه آذربایجان غربی گنجانده شده است و این موضوع در این محور از اهمیت بیشتری ارزیابی می شود چراکه میاندواب با احداث این جاده مفصل ارتباطی استانهای آذربایجان غربی ، شرقی، کردشتان و میانه به زنجان می باشد.
وی با بیان اینکه پیمانکاراین پروژه از ظرفیت و توان اجرایی بالایی برخورداراست گفت: پروژه راه اصلی میاندوآب به میانه از پروژه های ملّی است که دردولت های یازدهم و دوازدهم به رغم مشکلات اقتصادی دولت با پیگیریهای مسئولان استانی و شرکت زیرساخت با تخصیص منابع مالی از رکودی که بدلیل بی توجهی دردولت های نهم و دهم مبتلا شده بود خارج گشته است.
معاون هماهنگی امورعمرانی استاندارخاطرنشان کرد:با استفاده از ظرفیت نمایندگان مردم در مجلس شورای استان و پیگیری های که در دستور مسئولین ذی ربط بر تخصیص و جذب اعتبارلازم در سال گذشته برای پیشرفت پروژه از منابع ملّی انجام گرفته و در ادامه سعی می کنیم از اعتبارات تملک دارایی های استان نیز به کاهش مشکل اعتبار آن کمک کنیم تا پروژه در 10 کیلومتر فاصله 55 تا 65 منتهی به حوزه استحفاظی استان که از صعوبت اجرایی برخوردار می باشد گذر نموده و شرایط برای عبور و تردد در آن میسر گردد.
دکتر امیری فرماندار میاندوآب نیز در این بازدید با اشاره به مدت زمان طولانی اجرای پروژه ی جاده میاندوآب به سرچم گفت: پس از گذشت بیش ازبیست سال از آغاز پروژه ، هیچ توجیهی برای عدم اتمام این پروژه قابل قبول نیست، ما در مقابل مردم مسئول هستیم ، هرچند کم کاری و عدم توجه به اهمیت این پروژه در دولت های قبلی باعث طولانی شدن عملیات اجرائی این طرح ملی شده ولی به همت دولتمردان تدبیر و امید بزودی شاهد تردد اهالی منطقه از این محور خواهیم بود.
مدیرکل ساخت و توسعه راه های شمالغرب کشور نیز دراین بازدید گفت: پروژه میاندوآب به میانه بطول 181 کیلومتر در 5 قطعه در حال اجرا است که ازاین میزان 145 کیلومتر از ابتدا تا کیلومتر 55 و 87 کیلومترازانتهای مسیرآسفالت شده است و قطعات میانی باقی مانده از آن نیز بطول 30 کیلومتر در قالب 3 قطعه با تجهیز 2 کارگاه بزرگ عمرانی در حال تکمیل هستند.
وجدی با بیان اینکه تا کیلومتر 65 از این پروژه در محدوده استان آذربایجان غربی است افزود: از کیلومتر 55 تا کیلومتر 65 آن با توجه به شرایط توپوگرافی زمین سخت ترین قطعه بوده و عملیات راهسازی درآن در مراحل آغازین است.
وی با بیان اینکه برای تکمیل قطعات باقی مانده این پروژه 720 میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است خاطرنشان کرد: برای اتمام 10 کیلومتر دست نخورده از این مسیردر حوزه استان آذربایجان غربی بدلیل حجم بالای عملیات عمرانی بیش از 180 میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است که با کمک های مسئولان و مدیران استانی روند کار این پروِژه سرعت می گیرد. همچنین 20 میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز پروژه در فاصله کیلومتر 5/50 تا کیلومتر 55 می باشد.
وجدی ادامه داد: براساس برنامه زمانبندی این پروژه تا پایان سال 97 با تکمیل عملیات روسازی امکان عبور ترافیک از این محور برقرار می شود، ولیکن تا اتمام و تحویل آن به اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای منوط به اتمام کلیه عملیات اجرایی با تامین اعتبارات لازم می باشد.
مبارک قدم مدیرکل راه وشهرسازی آذرباجان غربی نیز دراین ادامه این بازدیدبا بیان اینکه این پروژه 80 درصد پیشرفت اجرایی دارد گفت: این محور قدیمی ترین پروژه راهسازی در استان است که با بهره برداری از آن راه ارتباطی شهرهای جنوبی استان به محور آزاد راه زنجان- تبریز 200 کیلومتر کاهش می یابد.
وی افزود:تلاش می شود تا پایان سال امکان عبور خودروهای سواری از این محور برقرار شود.
گفتنی است در این بازدید سرپرست دفتر فنی ، امورعمرانی و حمل و نقل استانداری، معاون امورعمرانی و برنامه ریزی فرماندار میاندوآب، به همراه مشاور، ناظر و پیمانکار پروژه نیز حضور داشتند.