به گزارش روابط عمومی فرمانداری میاندوآب؛ نشست هم اندیشی فعالین اجتماعی، جوانان، بانوان و سمن های شهرستان میاندوآب با مشاوران استاندار آذربایجان غربی در سالن جلسات فرمانداری میاندوآب برگزار شد.
ناصر امیری معاون استاندار وفرماندار شهرستان میاندوآب در این جلسه ضمن تبریک سالروز ولادت مولود کعبه تبریک روز پدر گزارش کاملی از عملکرد وبرنامه های دولت ارائه نموده واظهار کرد:جوانان به عنوان اصلی ترین نیروی اجتماعی وبنیان توسعه کشور نیازمند حمایت وتقویت فرصت های ارتقاء کیفیت زندگی هستند وباید گفت درصد بالائی از جمعیت کشورمان را جوانان تشکیل می دهند وهمین امر مجموعه ای از رصتها وتهدیدها را فراهم ساخته چرا که در صورت ایجاد شرایط رشداقتصادی ومحیط های مناسب برای رشد فکری، اخلاقی وجسمی، نیروی جوان جامعه به عنوان فرصتی بزرگ برای کشور تلقی می شود اما در غیر اینصورت، همین فرصت به انرژی مخرب بدل خواهد شد که بنیان جامعه را در معرض تهدید قرار می دهد.
دکتر هوشنگ عطاپور مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری نیزدر این نشست به برگزاری نشست های منظم مسئولان با جوانان در استان اشاره کرده و گفت: تاکنون چهار جلسه با حضور جوانان و مسئولان در ارومیه برگزار شده و در سایر شهرستان ها نیز این نشست ها با حضور استاندار محترم و یا مشاوران استاندار برگزار شده است.
وی افزود: جوانان و نخبگان در این نشست ها، مسائل و مشکلات مربوط به خود و همچنین مشکلات شهرستان را مطرح و دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری نیز این مطالبات را پیگیری می کند.
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری با اشاره به حمایت دولت از توسعه و ترویج فعالیت های سمن ها و تشکل های مردم نهاد نیز گفت: سیاست دولت تدبیر و امید بر این بوده که از روش های پوپولیستی پرهیز و با حمایت از تشکیل و فعالیت سمن ها و تشکل های مدنی، مشارکت اجتماعی را در جامعه نهادمند سازد؛ لذا در این دولت فضای بسیار خوبی برای فعالیت سازمان های مردم نهاد فراهم شد و جوانان نیز به این اقدام دولت پاسخ مثبت دادند و از آن استقبال نمودند.
عطاپور با بیان اینکه در این دولت سمن ها بصورت رسمی در ساختارهای تصمیم گیری حضور دارند، افزود: سمن ها در حقیقت صدای مردم هستند و با حضور پررنگ خود در ساختار قدرت، می توانند حرف و مشکلات مردم را به گوش مسئولان برسانند و مسئولان را در این خصوص پاسخگوتر سازند.
وی ادامه داد: در حال حاضر در استان 309 سمن فعالیت می کنند و پرونده صدور مجوز برای تاسیس نزدیک به 80 سمن دیگر نیز در دست بررسی است.
وی، حمایت و اجرای حقوق شهروندی و مدیریت اوضاع اجتماعی و فرهنگی جامعه را از دیگر برنامه های دولت عنوان کرد و گفت: برای مثال در استان، در زمینه صدور مجوز برای چاپ و نشر کتاب و همچنین بحث سینما و تئاتر مشکلات و محدودیت های زیادی وجود داشت که امروز این مشکلات رفع و حجم کتب منتشره و عرضه نمایش های هنری بیش از پیش رشد داشته است.
عطاپور اضافه کرد: با مشارکت حوزه هنری استان بدنبال ایجاد یک پردیس سینمایی در هر شهرستان هستیم.
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری، مطالعه و ارزیابی سرمایه اجتماعی را جزو دیگر اقدامات و برنامه های دولت برشمرد و گفت: در سال 92 به همت وزارت کشور و با توجه به اهمیت سرمایه اجتماعی در تدبیر امور جامعه، طرح مطالعه سنجش سرمایه اجتماعی در دستور کار قرار گرفت که گزارش نتیجه این مطالعه در محضر مقام معظم رهبری مطرح شد و معظم له نیز تاکیدات و دستوراتی را در راستای توجه و رسیدگی به برخی از مسائل مهم اجتماعی و فرهنگی بویژه بحث مقابله و مدیریت آسیب های اجتماعی صادر نمودند.
عطاپور با بیان اینکه اجرای حقوق شهروندی از دیگر اولویت های دولت بوده است، خاطرنشان کرد: دولت بدنبال این است که با استعانت از قانون اساسی، موضوع حقوق شهروندی را در جامعه پیاده و آن را به یک گفتمان ملی تبدیل نماید تا از این طریق مردم و بویژه کانون ها و تشکل های مدنی با حقوق و تکالیف خود آشنا شوند.
وی ادامه داد: از جوانان بعنوان سفیران حقوق شهروندی انتظار می رود در جهت گفتمان سازی و ترویج و نهادینه نمودن موضوع حقوق شهروندی در جامعه پای کار بیایند.
حسنی مشاور سیاسی استاندار آذربایجان غربی هم در این نشست به بیان برخی از اقدامات و دستاوردهای دولت پرداخت و گفت: اگرچه معتقد نیستیم که با برجام تمام مشکلات کشور حل می شود اما برجام بزرگترین دستاوردش برداشتن سایه شوم جنگ از سر کشور و بلااثر کردن 6 قطعنامه شورای امنیت علیه ایران بود.
وی، بسته شدن پرونده PMD، برداشته شدن تحریم های اقتصادی و بانکی، رفع مشکل کمبود داروهای خاص، افزایش سهم ایران در اوپک، رساندن تورم 44 درصدی به زیر 8درصد، رساندن رشد منفی 6.7 درصد به مثبت 3 درصد، افزایش 40 درصدی صادرات، کاهش 25 درصدی واردات و اجرای طرح تحول سلامت را از دیگر دستاوردها و اقدامات ارزشمند دولت تدبیر و امید عنوان کرد.
خزایی مشاور امور جوانان استاندار و رئیس فرهنگسرای جوان ارومیه نیز در این دیدار از پیگیری احداث فرهنگسراهای جوان شهرستان ها خبر داد و گفت: مدت دو سال است که پیگیر این موضوع هستیم و امیدواریم با تامین اعتبارات مورد نیاز، طرح ایجاد فرهنگسراهای جوان شهرستان ها به مرحله اجرا برسد تا جوانان بتوانند از ظرفیت های آن در جهت رشد و شکوفایی استعدادهای خود استفاده کنند.
چمن گلی مدیرکل ورزش و جوانان استان نیز در این نشست با بیان اینکه دولت و استاندار آذربایجان غربی توجه ویژه ای به مسائل و مشکلات جوانان استان دارند، افزود: امروز، هشت سمن غیرفعالی که در گذشته در حوزه جوانان وجود داشت به 50 سمن فعال رسیده است که این نشانگر توجه و اهمیت قائل شدن دولت به جوانان است و امیدواریم با توسعه این سمن ها، جوانان بتوانند به بهترین نحو در مدیریت امور جامعه نقش آفرینی کنند.
وی همچنین گفت: در طول 2 سال گذشته، 4 پروژه در حوزه ورزش و جوانان در شهرستان میاندوآب مورد بهره برداری قرار گرفته و تکمیل سایر طرح ها نیز در سراسر استان در دستور کار است.
در ادامه این نشست، جوانان و نخبگان شهرستان میاندوآب، مسائل، مشکلات، مطالبات و سوالات خود را مطرح نمودند