اولین جلسه هم اندیشی پایگاه های فرهنگی و اجتماعی شهرستان میاندوآب برگزار شد

اولین جلسه هم اندیشی پایگاه های فرهنگی و اجتماعی شهرستان میاندوآب به ریاست "مهدی قهرمانی"فرماندار و با حضور مدیر کل سازمان تبلیغات اسلامی استان آذربایجان غربی در سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد.

اولین جلسه هم اندیشی پایگاه های  فرهنگی و اجتماعی شهرستان میاندوآب  به ریاست "مهدی قهرمانی"فرماندار و با حضور مدیر کل سازمان تبلیغات اسلامی استان آذربایجان غربی در سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد.
طی تفاهم نامه سازمان تبلیغات اسلامی با ادارات شهرستان، روحانیون با حضور در سکونتگاه های غیر رسمی و مناطق حاشیه نشین کم برخوردار، نسبت به شناسایی و انعکاس مشکلات و علل بروز آسیب های اجتماعی به نهادهای ذیربط و برگزاری کلاس های آموزشی اقدام می کنند.

صبح امروز دوشنبه 15اردیبهشت ماه، اولین جلسه هم اندیشی پایگاه های  فرهنگی و اجتماعی شهرستان میاندوآب با محوریت کاهش آسیب های اجتماعی همچون اعتیاد و طلاق به ریاست "مهدی قهرمانی"فرماندار و با حضور مدیر کل سازمان تبلیغات اسلامی استان آذربایجان غربی در سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری میاندوآب؛ "مهدی قهرمانی " ضمن ابراز نگرانی از افزایش آسیب های اجتماعی همچون اعتیاد در مناطق حاشیه نشین، سکونتگاه های غیر رسمی و برخی از روستاها عزم جدی همه آحاد جامعه در هم اندیشی و ارائه راهکارهای مناسب در کاهش آسیب های اجتماعی را ضروری دانست و افزود:در بروز آسیب های اجتماعی همچون اعتیاد،خودکشی و طلاق،یکایک افراد جامعه مسئول هستند و نیازمند عزم همگانی و مشارکت اجتماعی با استفاده از ظرفیت بزرگان،علماء و روحانیون منطقه برای کاهش آلام و دردهای جامعه هستیم.

وی گفت: طبق برنامه تدوین شده سال قبل کارگروه فرهنگی و اجتماعی شهرستان، تعدادی از علما با حضور در مناطق کم برخوردار نسبت به ارائه آموزش های لازم در جهت جلوگیری از بروز آسیب های اجتماعی پرداختند که نتیجه خوبی نیز بهمراه داشت.

فرماندار میاندوآب با اشاره به اینکه علت بالا رفتن آمار جرایمی همچون سرقت و طلاق ناشی از افزایش اعتیاد است افزود: افزایش سطح آگاهی بانوان در خانواده ها می تواند نقش بسزایی در کاهش آسیب های اجتماعی  بویژه اعتیاد داشته باشد.

وی گفت: نداشت آگاهی کافی در زمینه آسیب های اجتماعی و قرار گرفتن در شرایط نامناسب موجب برخوردهای قهریه از سوی خانواده ها با فرد آسیب دیده می شود که نتنها نتیجه خوبی ندارد بلکه موجب بدتر شدن اوضاع نیز می شود.

قهرمانی در خاتمه سخنان خود گفت در مقابل تک تک افراد جامعه مسئولیم، هر نفری که بتوانیم به جامعه برگردانیم خانواده ای را از گرفتار شدن به آسیب اجتماعی نجات داده ایم و در این راستا از تمام ظرفیت های ادارات در تهیه تجهیزات و لوازم مورد نیاز بویژه در مناطقی که در گیر موضوع اعتیاد هستند استفاده می کنیم.

سکونتگاه های غیر رسمی به یک معضل تبدیل شده اند، 25نقطه در آذربایجان غربی با آسیب های اجتماعی دست بگریبانند که جزو سکونتگاههای غیر رسمی هستند

حجت الاسلام محمد داداش زاده مدیر کل سازمان تبلیغات اسلامی استان آذربایجان غربی نیز در این جلسه با بیان اینکه سکونتگاههای غیر رسمی حاشیه شهرها به معضل تبدیل شده اند گفت: 25 نقطه در استان آذربایجان غربی با آسیبهای اجتماعی دست بگریبانند که جزو سکونتگاههای غیر رسمی نیز هستند، کمبود امکانات در برخی از روستاهای کم برخوردار باعث افزایش مهاجرت به شهرها شده و در اغلب موارد مهاجرین در مکان هایی از شهرها ساکن شده اند که مجوز شهر ندارند ولی دستگاه های خدمات رسان همچون برق و امور آب خدمات ارائه می دهند که نهایتا موجب شکل گیری سکونتگاه های غیر رسمی می شود.

وی افزود: سازمان تبلیغات اسلامی همواره در کنار مردم بوده و در طول سالیان انجام وظیفه نموده است، اکنون نیز طبق برنامه تدوین شده در کارگروه فرهنگی و اجتماعی روحانیون با حضور در مناطق آسیب پذیر در کنار مردم خواهند بود.

مدیر کل تبلیغات اسلامی اولین قدم را نیز برپایی نماز جماعت در این اقامتگاهها دانست و اظهار کرد: اقامه نماز تنها فعالیت علما در این مناطق نخواهد بود، علمایی که باین مناطق اعزام می شوند وظایفی فراتر از امام مناطق دارند و عمده وظیفه علمای اعزامی طی تفاهم نامه ای که با دستگاه های ذیربط بویژه آموزش و پرورش، بهزیستی، کمیته امداد، سپاه و نیروی انتظامی و...شناسایی مشکلات منطقه و برگزاری کلاس های آموزشی مرتبط خواهد بود.

وی اشاره ای نیز به زحمات روحانیون در دوران کرونا کرد و افزود: در جریان شیوع کرونا و بسته بودن مساجد روحانیون در کفن و دفن اجساد، توزیع بسته های معیشتی و ضد عفونی و گندزدایی مناطق مختلف مشارکت ارزنده ای داشتند و خدمات این بزرگواران مختص اقامه نماز در مساجد نیست.